Znam li dovoljno o uslugama u elektroničkim komunikacijama?
Informativno-edukacijska radionica za roditelje osnovnoškolaca (5. i 6. razred) OŠ Tomaša Goričanca, Mala Subotica
I DJECA SU POTROŠAČI
Dječji vrtić dječjem „Dječja mašta“, podružnica „Leptirići“ u Zebanec Selu
I DJECA SU POTROŠAČI
Dječji vrtiću "Selnički zvončići", predškolska skupina "Delfinići"
I DJECA SU POTROŠAČI
Osnovna škola "Ivan Goran Kovačić" Sveti Juraj na Bregu
I DJECA SU POTROŠAČI
Osnovna škola u Maloj Subotici
I DJECA SU POTROŠAČI
Radionica o digitalnom svijetu u Područnoj školi Dunjkovec
I DJECA SU POTROŠAČI
Područna škola Gornji Kraljevec (matična škola dr. Vinka Žganca, Vratišinec)
I DJECA SU POTROŠAČI
Osnovna škola Selnica

Da nije dobro u trgovini kupiti ono što nam prvo dođe pod ruku i što bi sve morali znati prije kupovine učili su učenici trećih i četvrtih razreda. Na edukativnoj radionici naučili su kako usporediti proizvode i odlučiti koji je proizvod isplativije kupiti, kako sastaviti popis za kupnju, ponašati se u trgovini te oduprijeti se impulzivnoj kupnji proizvoda koje nisu planirali kupiti.

U razgovoru i razmjeni iskustava  s izvoditeljicama projekta Gordanom Lukić iz Društva potrošača Međimurja i Sanjom Keretić iz  Varaždinskog potrošača učenici Osnovne škole Selnica  učili su kako koristiti letke i reklame, ne podlijegati reklamnim kampanjama te kako ekonomično trošiti novac i lakše se oduprijeti prekomjernoj potrošnji te uspjeti uštedjeti od novaca koji je njima kako mladim ali aktivnim potrošačima dostupan.

Djeca su iznosila iskustvo kako se planira kupnja namirnica u njihovim obiteljima i koliko i sama sudjeluju u paniranju i realizaciji obiteljske kupovine. Raduje nas da većina obitelji pažljivo planira kupnju proizvoda, da kosite dostupne informacije za usporedbu cijena, veličine i sadržaja pakiranja te da dio tog posla obave i djeca.

U razgovoru o načinu kupovine prehrambenih namirnica, prvenstveno voća i povrća pokazalo se da i roditelji i djeca imaju razvijenu svijest o racionalnom korištenju  namirnica za pripremu obroka, da prilikom kupnje ne izbjegavaju voće i povrće koje je nepravilnog oblika ako su takvi proizvodi zdravi, neoštećeni i dobri za konzumaciju. Posebno nas raduje da velik broj djece u svojim obiteljima sudjeluje u uzgoju namirnica za prehranu aktivno pomažući u vrtu, da pomažu u pripremi obroka te spremanju viška proizvoda u obliku slatke ili kisele zimnice.

Razgovaralo se i o školskoj kuhinji, kakvi su obroci i kako postupiti ako je poslužen obrok hrane koju baš ne vole, kako spriječiti bacanje hrane i voditi računa o zaštiti okoliša.

U Područnoj školi Zebanec radionicu su pohađali učenici četvrtih razreda. Budući da u školi  djeluje ekološka grupa djeca su vrlo aktivno sudjelovala u razgovoru o pripremi obroka od ostataka hrane i planiranju tjednog jelovnika. Sami su iznosili iskustva i znanja o odlaganju ostataka od pripreme obroka, naučili su kako pravilno kompostirati te kasnije upotrijebiti kompost u vrtu ili za uzgoj cvijeća.

Govoreći o uzgoju hrane u kućnim vrtovima pokazalo se da je u njihovim obiteljima uobičajena praksa darivanja viška uzgojenog voća i povrća susjedima i rođacima, da su česte razmjene dobara i to ne samo hrane nego i odjeće, obuće, igračaka i ostalih stvari koje djeca brzo prerastu te da obitelji aktivno promišljaju o održivoj potrošnji i zaštiti prirodnih resursa. 

Na obje radionce govorilo se i  sigurnosti djece u korištenju  interneta i aplikacija, a kao bi stekli uvid u način i količinu korištenja digitalnih tehnologija djeca su ispunjavala anketu “Pomozi mi razumjeti zašto su ti mobitel i internet toliko važni”.

U radionicama koje su održane uz financijsku podršku općine Selnica  aktivno su uz djecu sudjelovali i učitelji te ravnateljica te je istaknuta želja za daljnjom suradnjom s udrugama i proširenjem projektnih aktivnosti.

tekst: Sanja Keretić
foto: Gordana Lukić